Difference between revisions of "Vegan Energy and Protein Bars"
(→Peanut Butter Banana) |
(→Chocolate Chip Peanut Crunch) |
||
Line 112: | Line 112: | ||
Cost: $1.45 | Cost: $1.45 | ||
− | Cost per protein | + | Cost per gram of protein: $0.145/g |
== Nugo Bars == | == Nugo Bars == |
Revision as of 10:08, 4 May 2021
Energy and Protein bars are a great addition to a vegan diet, especially for those transitioning. They offer decent nutrition for the price and offer easy sources of fiber and protein, which can help stave off cravings.
Luckily, many of these bars are vegan (whether accidentally or not) and are easily accessible and affordable at supermarkets and shops. However, it's still a good idea to double-check the ingredient lists just in case there are some ingredients of animal products such as milk powder or whey. It would also be better to avoid palm oil or variants of it (such as Palm Fruit Oil, etc.), an ingredient often used in energy bars.
Name | Final usefulness value for the energy bar | Proteins (grams) | Fibers (grams) | Saturated fats (grams) | Calories (kcal) |
---|---|---|---|---|---|
Chocolate Brownie (Clif) | 9 | 7 | 1.5 | 250 | |
Chocolate Chip (Clif) | 9 | 7 | 1.5 | 250 | |
Chocolate Chip Peanut Crunch (Clif) | 10 | 7 | 1.5 | 260 | |
Crunchy Peanut Butter (Clif) | 11 | 7 | 1 | 260 | |
Peanut Butter Banana (Clif) | 10 | 7 | 2 | 260 | |
Peanut Toffee Buzz (Clif) | 10 | 7 | 1.5 | 260 | |
Contents
Clif Bars
Most Clif Bars are vegan, however, the Builders Bar contains Palm Kernel Oil. There are 20 standard Clif Bars available.
Peanut Toffee Buzz
Taste: Nice peanut buttery, pastry taste.
Cost: $1.45
Cost per protein:
Chocolate Brownie
Taste: Chocolatey, and not very dark. Microwave for best flavor.
Cost: $1.45
Cost per protein:
Chocolate Chip
Taste: Tastes mostly like a chocolate chip cookie, with a few nutty tones.
Cost: $1.45
Cost per protein:
Crunchy Peanut Butter
Taste: Pretty much a nice peanut-buttery taste, crunchy while retaining soft texture.
Cost: $1.45
Cost per protein:
Peanut Butter Banana
Taste: Nice fusion of both peanut butter and banana.
Cost: $1.45
Cost per gram of protein: $0.145/g
Chocolate Chip Peanut Crunch
Taste: Pretty much tastes like peanut butter with some chocolate mixed in.
Cost: $1.45
Cost per gram of protein: $0.145/g